Služby

Služby

Život farnosti

Každé farní společenstvím usiluje o to stávat se otevřeným společenstvím svobodných, zodpovědných a tolerantních lidí, kterým záleží na dobrém vztahu k Bohu i k druhým lidem, které tam vytváří zázemí pro všechny, kteří oceňují stejné hodnoty.

Důležité hodnoty

  • být svobodný a zodpovědný
  • mít úctu k druhému
  • jednat pravdivě a otevřeně

Jakou cestou jdeme

Jako křesťané vyznáváme, že do plnosti svého lidství dospíváme životem s Bohem. S Ním se setkáváme jak v osobním duchovním životě, tak i ve společenství s druhými, jak slavením křesťanských tajemství (bohoslužeb), tak i v prožívání přátelských vztahů s druhými. Všechny pořádané aktivity chtějí na této cestě pomáhat.

 

  •  
    Křest

    Křtem se stáváme Božími dětmi, jsme jím přivtělováni k církvi, dostáváme schopnost slavit bohoslužbu jako křesťané a dostáváme právo na dědictví připravené pro nás v nebi. Pokud o křtu uvažujete, zde najdete to, co je k němu potřebné, jak křest probíhá naleznete zde.

    Křest malých dětí 

    Zpravidla rodiče, kteří jsou sami pokřtění, pokládají křest za tak velikou hodnotu, že ji chtějí zprostředkovat také svým dětem. Před křtem je třeba absolvovat individuální přípravu, na které se můžete domluvit s farářem. 

    Ke křtu je třeba vyplnit formulář žádosti o křest dítěte, který pak můžete knězi předat nejlépe osobně či e-mailem.

    Formulář žádost o křest dítětě k vyplnění v PC (191.57 kB)

    Formulář k vyplnění údajů zde.

     

    Propuštění ke křtu mimo domovskou farnost

    Pokud chcete křtít dítě mimo vaši domovskou farnost, je zvykem si vyžádat propuštění z farnosti, které vám bude vydáno na vyžádání. Kontaktujte, prosím, faráře a pro urychlení vyřízení vyplňte, prosím, níže uvedený formulář.

    Křest dětí školního věku

    Křest dětí školního věku je nutné domluvit s farářem. Doporučujeme v tom případě zapojit děti do výuky náboženství.

    Křest dospělých 

    Křest dospělých vyžaduje obvykle delší přípravu. Je třeba kontaktovat faráře a domluvit si formu přípravy. Příprava na křest dospělých probíhá v rámci hodin katechismu a biblických hodin, jejichž návštěvy za účelem přípravy velmi doporučujeme. Důležitým okamžikem je vstup do katechumenátu, který se v naší diecézi obvykle koná 2x ročně před 1. nedělí adventní nebo před Svatodušní nedělí. Křtí se obvykle o velikonoční vigilii.

  •  
    Příprava na přijetí eucharistie

    Přijímání eucharistie je konečný cíl všech svátostí. Aby se křesťan stal dospělým křesťanem, je třeba, aby měl také účast na přijímání eucharistie. V katolické církvi je zvykem svátost křtu, eucharistie a biřmování udílet odděleně, podle toho, jak člověk postupně dospívá a je schopen tyto svátosti přijmout s co největším užitkem.

    Příprava dětí na svaté přijímání

    U dětí ve věku, kdy jsou schopny rozlišit eucharistii od jiného pokrmu, kdy se v nich  také probudí schopnost zhodnotit své jednání z hlediska vydařenosti či nevydařenosti (rozlišení hříchu), tehdy je žádoucí je připravit na setkání s Kristem v této svátosti. Příprava na přijetí eucharistie v naší farnosti obvykle probíhá po Novém roce, zpravidla v době postní a velikonoční s tím, že první přijetí eucharistie směřujeme na slavnost Těla a Krve Páně (lze samozřejmě upravit po domluvě). K zapojení dítěte do přípravy je třeba kontaktovat faráře a kurs přípravy domluvit. 

    Pro rok 2025 předpokládáme tento průběh přípravy:

    Datum Číslo tématu Název tématu

    31. 1.

    6

    Ježíš – náš přítel a bratr

    7. 2.

    7

    Ježíš uzdravuje slepého

    14. 2.

    10

    Ježíš uzdravuje hluchoněmého

    21. 2.

    11

    Dnes budu tvým hostem

    28. 2.

    12

    Podobenství o ztraceném synu a milosrdném otci

    7. 3.

    13

    Komu odpustíte hříchy, tomu jsou odpuštěny

    14. 3.

    16

    Ježíš nás učí tichu a modlitbě

    21. 3.

    17

    Chléb náš vezdejší dej nám dnes

    28. 3.

    18

    Všichni jedli a všichni se nasytili

    4. 4.

    19

    Jestliže pšeničné zrno zemře, vydá užitek

    11. 4.

    20

    Já jsem vinný kmen a vy jste ratolesti

    18. 4.

    Velký pátek

     

    25. 4.

    21

    Ježíš slaví se svými přáteli Poslední večeři

    26. 4. So

    15

    Slavíme svátost smíření
    Neděle 27. 4. První svaté přijímání – 2. neděle velikonoční
  •  
    Biřmování

    Biřmování

    Svátost biřmování (z latinského confirmatio) znamená posílení, upevnění. Touto svátostí se naplňuje křestní milost — biřmovanec se stává křesťansky dospělým. Zároveň je skrze tuto svátost dokonaleji spojen s církví a obdařen zvláštní mocí Ducha svatého, aby byl Kristovým svědkem v tomto světě. 

    Příprava na biřmování pro mládež 

    Příprava na přijetí svátosti biřmování probíhá v pravidelných intervalech 3 let, přičemž její zahájení bývá oznámeno v ohláškách a také zde na webu. K nástupu přípravy je třeba se domluvit s farářem.

    Příprava na biřmování pro dospělé

    Ten, kdo byl pokřtěn a přijal eucharistii, ale dosud nebyl biřmován zůstává ještě plně neuveden do křesťanského života. Je velice žádoucí aby tuto svátost přijal a k tomuto přijetí se připravil. Je to žádoucí k přijetí svátosti manželství, ale také pouze biřmovaný křesťan se může stát kmotrem u křtu. Prosím, pokud si chcete tuto svátost doplnit v dospělosti, kontaktujte faráře k domluvě na způsobu přípravy a také na formě jejího přijetí.

  •  
    Péče o nemocné

    V případě, že jste onemocněli Vy, či někdo z vašich blízkých, a nemůžete se účastnit bohoslužby, můžeme se domluvit na návštěvách u Vás doma.

  •  
    Svatba

    Pokud plánujete sňatek v naší farnosti, je třeba kontaktovat faráře v dostatečném předstihu, nejlépe alespoň 3 měsíce předem. Před sňatkem je třeba absolvovat přípravu k přijetí svátosti manželství. Tyto přípravy se organizují na Pastoračním středisku při Arcibiskupství pražském. Pokud by vám nevyhovovaly termíny příprav, lze v nouzi domluvit přípravu i v naší farnosti. 

    Propuštění ke sňatku v jiné farnosti

    Pokud plánujete sňatek v jiné farnosti a jste zároveň doma v naší farnosti, kontaktujte přímo faráře a propuštění z farnosti vám bude obratem vystaveno. Vyplňte, prosím, formulář, který je zde ke stažení, aby se proces co nejvíce urychlil.

  •  
    Pohřeb

    Protože smrt je dočasným rozloučením, představuje křesťanský pohřeb odevzdání zemřelého do milující Boží náruče, prosbu za něj i za pozůstalé, a zároveň vyznání naší víry ve vzkříšení a věčný život u Boha.​​​​.. (z webu liturgie.cz)

    Zde naleznete informace o tom, co je třeba k církevnímu pohřbu a zde to, jak probíhá.

    Pohřeb je možný formou posledního rozloučení v kostele či na hřbitově s uložením zemřelého do hrobu či odvezením ke kremaci; jako zádušní mše svatá s průvodem na hřbitov nebo bez něj; nebo i jako uložení urny na hřbitově. Je možné také, aby kněz vedl obřad či jeho část v krematoriu.

    V každém případě kontaktujte pohřební službu a také faráře ke společné domluvě termínu.